atatürk köşesi yorumlar
hakkımızda
 
  ÖGYM Kişisel Gelişim Merkezi 2001 yılında İzmir'in şirin semti Alsancak'ta faaliyete başladı.İlk zamanlar kişisel gelişim eğitimleri ile öğrencilerin hedeflerine ulaşmasında ezberleri bozan bir sistemle eğitime farklı bir anlayış kazandırmıştır.2007 yılından itibaren Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'a bu sistemi taşıdık.ÖGYM şu an itibari ile İstanbul'un 3 önemli bölgesinde (Kadıköy,Beşiktaş ve Bakırköy)çalışmalarını sürdürmektedir.

  ÖGYM'nin uzun vadeli amaçlarından en önemlisi kişisel markalar yaratmaktır.Bu sebeble amacımız sadece sınav başarıları değildir;öğrencilerin gelecekte kendilerine özgüveni yüksek olan bireyler olarak hayatın içinde yer almalarıdır.
ögym 
 
  yalçın soyubol  Yarış atı gibi yetiştirilen öğrenciler, durumu gereği ben merkezci olmalarına ve hayatın merkezine sınavları almalarına neden olmaktadır. Öğrencinin gözünde sınav araç olmaktan çıkıp amaç olmaya başladığında ciddi sorunlar baş göstermektedir. Sınav odaklı eğitim öncelikle bireyler arası ilişkileri olumsuz yönde etkilerken, öğrencilerin kişisel ve psikolojik gelişimi önemli derecede etkilemektedir. Sosyal yaşamdan uzak kalan ve bu dönemde kimlik oluşturma çabasında olan ergenler kendilerini baskı altında hissederek sağlıklı bir kimlik oluşturmadan mahrum kalırlar bu da kişilik gelişimini olumsuz etkilemektedir.

  Öğrencilerin sürekli olarak sınava tabi tutulması, öğrencilerin sınava yönelik bakış açısını ve algısını değiştirmektedir. Bilgi işlendiği ve kullanıldığı derece anlamlı ve kalıcı olur aksi takdirde buharlaşıp gider. Sınava odaklı eğitimde bilgi, kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçmekte zorluklar yaşar. Üst üste yığılan bilgiler kullanılmayınca öğrenme istenildiği gibi gerçekleşmez. Sınav odaklı eğitimde yaratıcılık ve eleştirel düşünme engellenir bu durum, merak güdülerini ve bilgiye ulaşma heyecanını köreltir. Bilgiye ulaşmada merak ve heves körelince ezbercilik ve tek tip düşünme yaygınlaşır. Küçük yaşlardan beri sürekli sınavlara giren ve sınav sonucuna göre başarılı olduğu değerlendirilen bireylerde özgüven eksikliği, kaygı bozuklukları ve depresyona girme olasılıkları daha yüksektir.

  Bu sistem sorun çözmeyi değil soru çözmeyi amaçlar. Böyle olunca doğası gereği, düşünmeden ve değerlendirmeden yoksun, kendini ifade edemeyen, kendi kabuğu içinde yaşamaya çalışan tatminsiz, mutsuz ve hastalıklı bireyler yetiştirmektedir.

  Ezberci eğitim sistemi: Beyni kopyala yapıştır mantığı ile kullanan, bilgiyi sorgulayıp, geliştirip yeni bir ürüne dönüştürmeyen hazırcı mantalite doğal olarak kaynaklara yönelmiyor, düşünce gücünü beslemiyor. Beyinden de daha fazlasını istemiyor. Oysa beyin yeraltı madenlerinden bile daha değerli.

  Yazımın sonunda ÖGYM 'nin kuruluşunda büyük emeği olan ve kendisinden çok şey öğrendiğimiz değerli büyüğümüz Pedagog Kamil Sural Hocamıza çok teşekkür ediyorum.Aynı şekilde çok değerli Ahmet Kıbrıslı ve Bahtiyar Kürklü hocalarımında bana desteklerinden ötürü teşekkürü borç biliyorum.
 
  yalçın soyubol  
   
 
 
hakkımızda
© 2012 ÖGYM
facebook sayfamızı beğenin
facebook sayfamızı beğenin
facebook sayfamızı beğenin